SPIN

Siedlce wygrały ze słupkami. Dług na koniec roku niższy

Aneta Borkowska czwartek, 4 grudnia 2014, 15:25 Siedlce

Działki na „Błoniach Siedleckich” i dwie inne nieruchomości sprzedane firmie Magellan S.A. Do miejskiej kasy z tego tytułu powinno wpłynąć 75 mln złotych, ale jednocześnie z umową sprzedaży podpisano umowę dzierżawy. Przez 10 kolejnych lat będziemy płacić roczne raty w wysokości 8 mln zł. Tym samym Program Postępowania Naprawczego miejskich finansów dokonał się.

W pierwszej połowie tego roku Regionalna Izba Obrachunkowa zobowiązała władze Siedlec do wdrożenia Programu Postępowania Naprawczego miejskiego budżetu. Powodem było przekroczenie na koniec roku 2013 dopuszczalnego 60-procentowego wskaźnika zadłużenia względem rocznych dochodów.

Najlepszym sposobem na pozbycie się długów byłyby sprzedaże „niepotrzebnych” miejskich nieruchomości. Problem w tym, że nikt ich nie chciał kupić. Wskaźniki trzeba było naprawić – to znaczy, że część długu trzeba było szybko spłacić. Postanowiono, że stanie się poprzez sprzedaż nieruchomości, ale w innej niż zazwyczaj formie. Powstał Program Postępowania Naprawczego.

Dokument zakładał sprzedaż około 90 ha nieruchomości, w tym ok. 85 leżących na tzw. Błoniach Siedleckich za 75 mln złotych. Sprzedaż miała być połączona z jednoczesnym podpisaniem z nabywcą długoterminowej umowy dzierżawy. Przez 10 kolejnych lat miał on pobierać od miasta rocznie 8 mln złotych rat dzierżawnych za sprzedane tereny. Ogłoszono w sumie trzy przetargi. W ostatnich dniach transakcję sfinalizowano. Nieruchomości kupiła firma Magellan S.A z Łodzi.

– Wykonaliśmy cały zakres opisany w programie naprawczym także kwota 75 milionów złotych będzie na koncie miasta do 10 grudnia – tłumaczył nam kilka dni temu skarbnik miasta Kazimierz Paryła. – Załatwi to temat tego, z czym borykaliśmy się w roku bieżącym, czyli problemem kredytu krótkoterminowego. Całość zostanie spłacona do 15. grudnia. Doprowadzi to do „zejścia” z długiem miasta na koniec roku do nieco ponad 200 milionów złotych, co przy pełnym wykonaniu budżetu daje 50 procent jego wielkości – mówił.

Choć „słupki” wydają się być zielone to warto pamiętać, że opisywana transakcja jest niczym innym jak zamianą długu krótkoterminowego na długoterminowy, bo co roku miasto będzie płaciło raty w wysokości 8 mln złotych. W dużym uproszczeniu można to opisać w następujący sposób: musimy „od ręki” spłacić nasze zobowiązania, ale nie mamy takich pieniędzy. Idziemy do banku, bierzemy potrzebne pieniądze, a bankowi płacimy raty, które ostatecznie będą wyższe niż pieniądze, które były potrzebne. Rolę banku przejęło w tym wypadku przedsiębiorstwo.

62 komentarze

 1. 100 - 200 lat. dodano 10 lat temu

  Ja bym tam poszedł dalej nabrał bym pieniąchów i podpisał bym umowy spłacania na 100lat.

  • Maniek dodano 10 lat temu

   Ja pierniczę ale wałek 😀 😀 😀 Niech prowident zmieni nazwę na inną albo utworzy odnogę o innej nazwie i tez pożyczy miastu kasę 😀

 2. Ręce mnie opadli !!! dodano 10 lat temu

  Przecież to nic innego jak kolejny kredyt. Dostaną 75 milionów, a spłacą 80 milionów. Kreatywna księgowość, której Rostowski by się nie powstydził!

  • Wyrzykowski dodano 10 lat temu

   Siedlce wygrały ze słupkami, ale to pyrrusowe zwycięstwo, za które zapłaci władza, która będzie rządzić za 10 lat. Pp. Kudelski i Paryła, dzięki za kukułcze jajo, nie pozostaniemy dłużni.

   • Anonim dodano 10 lat temu

    Niedoczekanie wasze! Nikt was po tej zapowiedzi nie wybierze. Z resztą nie tylko po niej.

    • wojtus29 dodano 10 lat temu

     spokojna twoja rozczochrana,wybiorą,wybiorą

    • Maniek dodano 10 lat temu

     Jak nie wybiora to nie będa mieli tego problemu spłaty po tych niegospodarnych wałkowiczach. A starzy wyborcy PISS będa mieli problem z emeryturami i czy młodzi im pomogą jak sami sobie wybrali ten los oraz bezrobocie i długi dla młodych. Czas pokaże tragedię dla starego pokolenia którą już teraz zrobili młodym ale młodzi koniec końcem sie uratują lecz starzy zostaną w najgorszej sytuacji. Lecz jak sobie pościelesz tak sie wyśpisz.

 3. to ... dodano 10 lat temu

  To nic innego jak kolejna pętla na szyi podatników siedleckich. Ciekawe co powiedziałaby o tym znawca i krytyk finansów Mazowsza Karol Tchórzewski?? Czy w Siedlcach jest tak jak u Struzika??? Czy też w Siedlcach wszystko jest pod kontrolą, a na tylko Mazowszu totalna bryndza?????

 4. Przecież to zwykły przekręt dodano 10 lat temu

  Wysoko oprocentowana pożyczka na 10 lat.
  Jeszcze brakuje mi informacji jak sytuacja po tych dziesięciu latach 'dzierżawy" zostanie rozwiązana. CCzy miasto odkupi błonia i za ile, dopiero wtedy będzie wiadomo ile wszyscy dalismy tej firmie z łodzi zarobic.

 5. Ręce mnie opadli !!! dodano 10 lat temu

  Do tego po spłaceniu tych 80 milionów, grunty nie będą nasze. Zostaliśmy okradzeni na 80 grubych baniek!!!!!

 6. grz dodano 10 lat temu

  Ja pier……!!! co za ludzie nami żądza, to nie można było pod zastaw pożyczyć z banku

  • bankrutowi bank nie pozyczy dodano 10 lat temu

   brawo PIS. WIWAT kUDELSKI.

 7. wdr dodano 10 lat temu

  Dziękuję tym ślepo zapatrzonym w Kudelskiego. Dlaczego nic nie piszecie? Propaganda się skończyła?

 8. ugly dodano 10 lat temu

  No cóż, ktoś na nich głosował

 9. Rybka. dodano 10 lat temu

  Prawi i sprawiedliwi "SAMOCHODZIKI" PRZED WYBORAMI TRZEBA BYŁO POKAZAĆ JAK WY WYCHODZICIE Z DŁUGÓW . TO MIASTO TAKIE ATRAKCYJNE ŻE NAWET ZA NISKIE CENY NIERUCHOMOŚCI NIEMA CHĘTNYCH DO NABYCIA JA PIER…….amen

 10. echo dodano 10 lat temu

  Na koniec zostawiają pożyczkę w Providencie ,czyli
  nie jest jeszcze najgorzej.

  • i w Providencie byłoby taniej dodano 10 lat temu

   Kudelski ma łeb nie od parady

 11. ws dodano 10 lat temu

  Mam wrażenie, po sposobie pisania komentarzy, że większość z tych 11 jest jednego autora "!!!", "???". Toć to szkoda czasu na dyskusje z takim frustratem.

  • Marian dodano 10 lat temu

   Już trochę napisałem ale to jeszcze nie koniec.

 12. Realista dodano 10 lat temu

  Brakuje mi jeszcze jednej, kluczowej dla sprawy informacji – Czy po 10 latach Miast odkupi te nieruchomości? I jeśli tak, to za ile? Czuję, tu duży przekręt. 85 ha atrakcyjnej ziemi na terenie miasta sprzedano za 75 mln. zł. Czyli wychodzi 88 zł.m2. Tyle to kosztują nie grunty miejskie, ale w podsiedleckich wioskach i to tych odleglejszych, bo np. w Iganiach czy Opolu chcą 200 zł.m. Do tego Miasto w ciągu 10 lat te pieniądze odda z nawiązką (80 mln zł.) za dziesięć lat. I potem odkupi? ZA ILE? A jak nie będzie za co odkupić, to co? Co jest na tych terenach, że trzeba je dzierżawić? Może Park Wodny i stadion? Jak to wygląda od strony prawnej?

  • laura dodano 10 lat temu

   dokładnie, czy ktoś zna szczegóły tej umowy ?

 13. ala dodano 10 lat temu

  POLICZMY – DOSTANIEMY TERAZ 75 MILIONÓW. PRZEZ 10 LAT ZAPŁACIMY 80 MILIONÓW I TEREN BĘDZIE WŁASNOŚCIĄ KOGOŚ INNEGO. TO ZNACZY, ŻE ODDALIŚMY BŁONIA I DOPŁACILIŚMY 5 MILIONÓW.
  CZY TO NIE POWINNO ZAINTERESOWAĆ PROKURATURY ???

  • Marian dodano 10 lat temu

   Błonia z powrotem będą nasze.

   • ha ha ha dodano 10 lat temu

    Skoro zostały sprzedane to nie będą nasze ! Umowa sprzedaży polega na tym że sprzedający (Siedlce) przenosi własność na kupującego (spółkę), a kupujący rzecz (nieruchomość) odbiera i płaci za to sprzedawcy cenę (75 milionów) !

 14. siedlczanka dodano 10 lat temu

  Proponuje mieć dalej klapki na oczach i głosować na Pana Kudelskiego i jego świtę !! Zapowiadają się kolejne cztery lata "wspaniałych" rządów Prezydenta którego wg niektórych Siedlczanów Bóg powołał do służby(http://www.portalsamorzadowy.pl/wybory2014/osoba/forum/72_0.html)

 15. ztejsamejstrony dodano 10 lat temu

  Lepiej było PEC z elektrownią sprzedać.

  • gość dodano 10 lat temu

   Przyjdzie na to czas, przyjdzie czas,la,la,la…

 16. żyd dodano 10 lat temu

  30km dalej sprzedano pół miasta (zmoderowane) korpo. niedługo miasto zmieni nazwę

 17. Leszek Myśliński dodano 10 lat temu

  Oto cytat ze strony firmy Magellan SA:

  "Jak wykorzystać wszystkie możliwości na poprawę funkcjonowania regionu lub gminy? Co zrobić, aby zyskać nowe szanse na rozwój? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań oraz finansowania na konkurencyjnych warunkach oferowanego przez Magellan S.A. Nasze usługi kierujemy również do samorządów o wysokich wskaźnikach zadłużenia. "

  Brzmi to jak z reklama parabanków- masz długi? to zadłuż się u nas po to spłacić długi.
  Coś chyba jest na rzeczy 😉

 18. cobra 63 dodano 10 lat temu

  Koleżanki ze SPINu poproszę o mapkę tego terenu, bo za dużo tajemnic, czy to jest MARAKANA ? + jeszcze tereny do NATURA 2000?

 19. kimono 62 dodano 10 lat temu

  Macie pisiaki sweqo oszusta a tyle się mowilo i pisało kto to jest a może prezes pomoże albo telewizja ojca dyrektora

 20. dobre bo siedleckie dodano 10 lat temu

  biorąc pod uwagę koszt pieniądza w czasie to dobry ruch,

  to co obecnie kupisz za 100 PLN za 10 lat będziesz mógł kupić za … ?

  no mądrale ? jakieś pomysły >?

  • Wyrzykowski dodano 10 lat temu

   Z racji inflacji zyska ten, kto ma nieruchomość, a nie miasto, które dostanie za nią pieniądze. W przeciwnym wypadku nikt by tych gruntów nie kupił. Oczywiście nic tam w tym czasie nie powstanie, będzie pustka, bo po co budować coś na terenie, który domyślnie ma zostać odkupiony za wyższą kwotę.

   Oczywiście z premii dla urzędników, stanowisk i wysokich pensji nie zrezygnują…

   Wiecie, że prezydent Siedlec zarabia więcej, niż prezydenci Krakowa, Gdańska czy Białegostoku?

   • Leszek Myśliński dodano 10 lat temu

    Jest demokracja i wolny rynek 😉

 21. dobre bo siedleckie dodano 10 lat temu

  tym ruchem miasto pokazuje że jest zarządzane mądrze szacun dla ministra finansów siedlec nijakiego Pary-fellera 🙂

 22. jużnienaiwny dodano 10 lat temu

  ciekawe, że po wyborach ogłosili

 23. fizyk dodano 10 lat temu

  Po 10 latach zapłaty w ratach kwoty 80.000.000 zł dojdzie do transakcji odkupu, wedle prawa podatkowego za minimum 7.200.000 zł ( leasing nieruchomosci). Kwota może być wyższa, jest zapisana w umowie. GRATULACJE DLA WYBORCÓW! ! Władze miasta nie mają pojęcia o ekonomii, teraz brną w otchłań. Z czego będą spłacać 8.000.000 zł rocznie, bo te 72.000.000 już "przejedli"

 24. Anonim dodano 10 lat temu

  Ludzie drodzy – czytajcie ze zrozumieniem. Za 75 mln zlotych miasto sprzedalo blonia oraz dwie inne niewymienione tutaj dzialki. Przez 10 lat odda 80 mln tylko za blonia, pozostale dzialki sprzedalo pewnie definitywnie. A teraz szybkie zerkniecie na BIP i znajdujemy tam informacje, ze przetarg na blonia ograniczony byl tak by braly w nimi udzial firmy leasingowe i blonia zostaly sprzedane za 60 mln. Czyli kredyt na 10 lat na jakies 6,5 procent rocznie. Tanio to nie jest biorac pod uwage, ze stopy procentowe sa na najnizszym mozliwym poziomie. Teraz tylko pytanie jak to oprocentowanie jest liczone – bo jesli jest ono zmienne i zalezne od stop procentowych to te za rok, dwa pojda do gory i okaze sie ze rata wzrosnie do np 10mln a miasto odda nie 80 mln ale 100 a moze i wiecej. Informacji o tym jak skonstruowana jest umowa nie znalazlem na stronie bip siedlce ale moze Paniom ze spinu uda sie tego dowiedziec. jest to w koncu informacja publiczna.

 25. a więc prezes ma rację mówiąc, że wybory zostały sfałszowane. dodano 10 lat temu

  przynajmniej na naszym terenie.
  Kudelski choćby ze względu na przygotowaną "transakcję" z błoniami – musiał te wybory wygrać za wszelką cenę. Gdyby do magistratu weszli nowi ludzie – trudno przewidzieć scenariusz.
  No bo tak: miasto ponoć kasy nie miało nawet na wypłaty dla budżetówki. Sprzedaz błoni był na zasadzie tonący chwyta się brzytwy. Sitnik prawdopodobnie nie zdołał by odkręcić tego, co zostało nagrane, ale wtedy opinia publiczna zostałąby poinformowana o szczegółach tej kreatywnej księgowości i FAKTYCZNYM stanie finansów miasta. A tak to jeszcze cztery lata siedlecki Tytanik będzie dryfował ku ostatecznej ruinie.
  Bo niewiele pozostało juz do sprzedania, ale na 4 lata rządów Kudelskiego – wystarczy.
  A co później – nie jego sprawa.
  Kudelski te wybory MUSIAŁ wygrac, a teraz pójdzie w marszu a Kaczyńskim protestować przeciwko fałszowaniu wyborów.

 26. tom dodano 10 lat temu

  Teraz widać po co czekali z tą informacją po wyborach, przecież to jawna kradzież mienia bardzo dużej wartości!!!. Wiadomo że firma Magellan nie zrobi tego charytatywnie i musi zarobić na tej transakcji. Dla mnie jest to niewyobrażalne że Miasto Siedlce zadłuża się w takiej instytucji! Pracuję w wiodącej firmie leasingowej w Polsce i wiem iż marże w przypadku takich transakcji wynoszą max. Wibor+1,5pp, a można wynegocjować mniej. Moim zdaniem ten pseudo finansista Paryła powinien automatycznie zrezygnować ze stanowiska a ogólnie ten temat nadaje się do prokuratury i to od ręki – to jawne działanie na szkodę miasta Siedlce!

 27. przerażona!!! dodano 10 lat temu

  Teraz się oburzacie?! Macie swojego Kudelskiego, można bylo dac szanse innym ale teraz to juz pozamiatane! !! Dalej będą podejmować swoje mądre i przemyslane decyzje. Widac Siedlce sa jeszcze mało zadłużone, cel w poprzednich kadencjach nie został osiągnięty to teraz trzeba szanse wykorzystać!!! Brawo siedlczanie sami tego chcieliście! !!!!!!!!!

 28. Podnieść podatki dodano 10 lat temu

  Miasto się uwzięło i od kilku lat nie podnosi podatków, dlaczego? Traci przez to kilka milionów złotych przez całą kadencję.
  Druga wersja może być taka – likwidujemy podatki i do niczego nie dopłacamy, ani do kultury, żłobków, przedszkoli,
  szkół, sportu i rekreacji.

  • grz dodano 10 lat temu

   Nie podnosi podatków!!!!!! chyba tylko Strusowi i Biskupowi i tobie. Mi podniósł w tym roku o 30000 za działkę przemysłowa i mam wrażenie ze chyba Kudelskiemu zależy na tym żeby wkurzyć przedsiębiorców z siedlec wtedy będzie bezrobocie

   • Podnieść podatki. dodano 10 lat temu

    Chyba za dzierżawę wieczystą? 30 tys.? Czy zero się dopisało>

 29. stan dodano 10 lat temu

  Pięknie DZIADKI ŻĄDZĄ JAK CHCĄ A ELEKTORAT DO NAUKI MATEMATYKI:)
  Jakie podatki ?! Głupi zaciągają kredyty , a jeszcze głupsi je spłacają!!!!!

  • Podnieść podatki. dodano 10 lat temu

   "Żądza pieniądza"…- powiadasz.

 30. to jeszcze nic dodano 10 lat temu

  To jeszcze nic ,na Placu Sikorskiego, ma ;powstać ratusz wybudowany przez prywatna firmę,a potem bedziemy płacic co miesiąc za wynajem biur dla urzędników.to też ukryte zadłużenie się nie na 10 ale na 100 lat.ciekawy nie jestem który deweloper na tym zarobi.

  • ha ha ha dodano 10 lat temu

   Jest jeszcze cudowny pomysł, żeby ul. Woszczerowicza (tzw. ogrodami) poprowadzić drogę od garnizonu do Floriańskiej 😀 ale nie pytajcie po co 😀

 31. Podnieść podatki. Piszecie nieprawdę dodano 10 lat temu

  W tej sprawie była uchwała rady miasta. Chyba w październiku, jak dobrze pamiętam.
  Kudelski nie miałby prawa sam tak zarządzić. Kudelski wykonuje to co uchwali rada miasta.
  Inną sprawą jest, że on wnioskuje o taką uchwałę i przygotowuje jej projekt.

 32. duży wojtek dodano 10 lat temu

  wyborcy ! kto dostał prowizję za podpisanie aktu notarialnego od wartości 75mln ? żona …. czyżby 3%

  • 2250000 dodano 10 lat temu

   2250000 zł prowizji od spisania umowy, to możliwe?
   Kto płaci?

 33. ala dodano 10 lat temu

  STALIŚMY NAD PRZEPAŚCIĄ, ALE ZROBILIŚMY KROK NAPRZÓD !!!
  A tak nawiasem mówiąc -drodzy Siedlczanie -macie, co chcieliście. Ja głosowałam na Sitnika, ale niestety -mam to samo co wy.

  • lajal dodano 10 lat temu

   me too 🙁

  • siedlczanka dodano 10 lat temu

   JA TEŻ !!! Zero rozwoju, układziki i brak perspektyw dla młodych, powodzenia panie prezydencie w budowaniu miasta dla ludzi powyżej sześćdziesiątki.

 34. Rybka. dodano 10 lat temu

  Sam sobie zaprzeczasz koleś .

 35. jkfoo dodano 10 lat temu

  Gratulacje dla pan ze SPINU za świetne zjęcie. Ta starsza pani o kulach a w oddali światła drogowe zmieniające się z czerwonego na zółte i jak trzeba się domyślić na zielone….no miód malina

 36. ta dodano 10 lat temu

  Ta transakcja to jak chwytanie się przez tonącego brzytwy. Nic oprócz wskaźnika nie zmienia.Bryndza bryndzą. Jeżeli Kudelski nie będzie słuchał brata Lecha, to z tego wyjdzie i będą go chwalić. Sprzedaż innego mienia komunalnego niż błonia jest jedynym wyjściem i trzeba to zrobić. Sentymenty na bok. Siedlczanie tego nie odczują, a Miasto zacznie oddychać pełnymi płucami. Do dzieła.

 37. glosowałam na Sitnika dodano 10 lat temu

  Paanie Kudelski niech Pan zrezygnuje,im wcześniej tym lepiej… Za chwilę całkowicie się Pan skompromituje!

 38. Zibi dodano 10 lat temu

  Panie Wyrzykowski w Siedlcach v-ce więcej zarabiają niż prezydent BIAŁEGOSTOKU miasta cztery razy większego od naszego ,chyba w nagrodę za rekordowe zadłużanie i nie kompetencje.

 39. Jestem przerazony tym co przeczytalem w tym artykule. dodano 10 lat temu

  Kudelski, niszczysz to miasto! Musialem to napisac gdyz mosci pan krolewicz kudelski ukrywa sie przed ludzmi, nie sposob go spotkac i mu w twarz to powiedziec.

 40. zobowiązania dodano 10 lat temu

  "musimy „od ręki” spłacić nasze zobowiązania, ale nie mamy takich pieniędz". A nie napisano czego dotyczą te zobowiązania krótkoterminowe.
  Pan Prezydent mówił,że miasto na bieżąco spłaca raty,a teraz to jakoś inaczej wychodzi.No i jak będzie w przyszłym roku,oby nie brakowało pieniędzy na spłatę rat.

 41. Jacek dodano 10 lat temu

  Urząd Miasta wstrzymuje inwestycje rozbudowa ulic, przeniesienie szkoły życia z Sienkiewicza , pokłada nadzieje, że zaoszczędzi prywatyzując przedszkola i przyznąc dotacje. Powodzenia !!!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?