SPIN

Negocjacje się udały, są konkrety

Aneta Borkowska środa, 23 września 2015, 23:11 Siedlce

Wczoraj pielęgniarki spotkały się z przedstawicielami ministerstwa zdrowia, by rozpoczęte podczas protestu rozmowy przełożyć na konkrety. Przypomnijmy, że protest odbył się w Warszawie dwa tygodnie temu. Podczas wczorajszego spotkania osiągnięto kompromis.

– Kompromis ma to do siebie, że obie strony muszą z czegoś ustąpić i co prawda nie jest to wszystko co było zakładane na początku, ale oprócz nas i ministra zdrowia jest także pacjent i to o nim staraliśmy się przede wszystkim pamiętać podczas negocjacji – mówi Zofia Czyż z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Na samym początki pielęgniarki postulowały o 1500 podwyżki do podstawy, ale wraz z protestami i rozmowami oczekiwania ulegały modyfikacji. –  Chciałyśmy ostatnio trzech podwyżek po 500 złotych, ale ostatecznie zgodziłyśmy się na 4 razy po 400 złotych. Jest to podobna kwota tylko rozłożona w czasie – mówi Zofia Czyż.

To nie jedyny postulat z jakim na protest jechały pielęgniarki. Walczyły i nadal walczą o to by ich praca została wpisana do kontraktowania z NFZ-em. – Ta sprawa jest w fazie rozmów, bo dopiero jest przygotowywany projekt rozporządzenia do konsultacji. To jest drugi etap, a więc ważne jest to, że to kontynuacja i nic nie jest odłożone na bok – dodaje.

Mimo porozumień w siedleckim szpitalu trwa referendum strajkowe, ale jak tłumaczy Zofia Czyż dotyczy to już sytuacji całego szpitala, a więc wszystkich pracowników, a nie tylko pielęgniarek i położnych.
– Niektóre postulaty zostały już spełnione, ale chcemy by wszystko między nami, a pracodawcą zostało doprowadzone do końca – dodaje.

3 komentarze

  1. prac.szp. dodano 6 lat temu

    To co mowi p.Czyz nie jest prawda , w szp.woj.pielegniarki mysla tylko o sobie , tak tez sa skonstuowane pytania referendalne , pozostalych pracownikow pielegniarki maja gdzies, a szpital to nie tylko pielegniarki , jest mnostwo osob uczciwych , wyksztalconych i sumiennie wykonujacych swoje obowiazki , ale pielegniarki jak zwykle wykorzystuja okres wyborczy i sprzedaja sie PO.

  2. Czemu tak jest dodano 6 lat temu

    A co z innymi pracownikami służby zdrowia, bo w szpitalach nie tylko pracują pielęgniarki i lekarze, ale też inny biały personel, i co oni mają powiedzieć, że są mniej liczną grupą zawodową to mają być spychani. To niech sami leczą pacjentów ci co mają spełnione warunki płacowe, ciekawe do czego to doprowadzi, niestety kto krzyczy ten ma w naszym kraju, szkoda

  3. No tak dodano 6 lat temu

    No tak , jak zwykle szaleja ci ktorym ciagle jest malo , ile by nie zarabialy to zawsze chca wiecej , kosztem innego personelu , bo inny pesonel dla nich nie isnieje, wstyd p.Czyz !!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?