SPIN

Będą nowe komputery w szkołach

Aneta Borkowska piątek, 5 maja 2017, 17:06 Siedlce

Siedleckie szkoły czeka technologiczny skok. W najbliższych miesiącach część z nich zostanie doposażona w nowe komputery. Samorząd chce ich zakupić ponad 600 w formie leasingu.

To niemało, ale potrzebne jest drugie tyle, bo po przeprowadzonej inwentaryzacji okazało się, że do wymiany powinno iść 1300 jednostek. Miasta na taki wydatek jednak w tej chwili chwili nie stać.

Dlatego zdecydowaliśmy, że teraz kupimy 610 komputerów. Dosprzętowimy w ten sposób wszystkie klasopracownie w szkołach ponadgimnazjalnych i zapewnimy obsługę e-dziennika w tych szkołach i w podstawówkach – tłumaczy Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Będzie to zakup w formie leasingu z możliwością wykupu po 5 latach.

Czekają nas poważne wydatki w związku z budową tunelu pod torami i trzecim etapem obwodnicy, więc nie możemy sobie pozwolić na jednorazowy wydatek na 3 miliony 200 tysięcy. Rozkładamy to na 5 lat – co wychodzi po około 600 tysięcy rocznego kosztu – wyjaśnia.

Dla szkół to ostatni dzwonek na wymianę komputerów. Przykładem jest siedlecki „Prus”, w którym z roku na rok coraz więcej maturzystów zdaje egzamin z informatyki. Sytuacja była tam tak paląca, że szkoła nie zdążyła skorzystać z leasingu.

Dostali środki na zakup jeszcze jednej klaso-pracowni, bo nie byliby w stanie przeprowadzić egzaminu – przyznaje skarbnik.

W kolejnym etapie nowy sprzęt trafi do szkół podstawowych.

zdjęcie poglądowe / archiwum

8 komentarzy

 1. Anonim dodano 3 lata temu

  Na co w tym mieście wydawane są pieniądze skoro wszystko co robią władze to na kredyt. Chore. Stadion na kredyt. Park wodny na kredyt. Mieszkania komunalne na kredyt. Mieszkańcy zmieńmy w końcu te władze, bo za chwilę będziemy musieli pracować 20 godzin na dobę, by spłacać te długi.

  • Gall dodano 3 lata temu

   Kredyt na inwestycje? To coś złego? Cały cywilizowany świat tak czyni! Chwała władzom, że inwestują w młodzież!

   • rodzic dodano 3 lata temu

    Popieram! Bardzo dobra decyzja!

 2. axM dodano 3 lata temu

  Program informatyki szkola srednia pakietbiurowy notatnik gimp, potrzebne są super kompy wypasione, ja jako informatyk mam sprzęt 12 letni i dziala

  • mb dodano 3 lata temu

   Po pierwsze, wyjaśnij jaki masz sprzęt i co oznacza, że "działa". Weź pod uwagę, że do szkół nie kupowano demonów prędkości a raczej standardowe zestawy "żeby działały i były tanie". A jednak wymagania czy pakietu biurowego, czy nawet samego systemu rosną z każdą wersją.
   Druga sprawa – coraz częściej do szkół wchodzi programowanie. Owszem, kompilacja "hello worlda" nie wymaga dużo czasu, ale już bardziej złożone projekty w liceach czy technikach – jak najbardziej.

   • axM dodano 3 lata temu

    Zzobacz czlowieku wymagania pakietu office, poprostu lobbujesz interesy pewnych ludzi. Wymienianie komputerów w szkołach, urzedach co dwa trzy lata to idiotyzm, Prawdziwy programista projektuje w notatniku do którego jest potrzebny 8 rdzeniowy procesor i 128gb ramu i koniecznie dysk ssd, dawno tak się nie ubawilem. Te komputery jak wiele innych żeczy to taki słomiany miś.

    • Maniek dodano 3 lata temu

     Proponuję Rasberry Pi 3!!! Ma np. Wydajny procek Broadcom 64- bitowy. Płyta posiada 1GB ram wbudowany moduł WiFi i niebieski kieł 4.1 a nawet 4 gniazda USB. Ponadto złącza na kartę mikro SD port Ethernet i zabawna całego!!!!!

    • mb dodano 3 lata temu

     Chwila, skąd Ty wziąłeś 2-3 lata? Serio myślisz, że tak zadłużone miasto jest stać na częste zmiany sprzętu? Nawet w artykule jest mowa o minimum 5, bo po tylu będzie możliwość ich wykupienia z leasingu.
     W większości szkół ostatnie nowe komputery to tanie używane desktopy do obsługi dziennika elektronicznego, których użycie ogranicza się do odpalenia przeglądarki internetowej – te wystarczą na długo. Tu zaś jest mowa głównie o wymianie sprzętu w pracowniach i komputerach dla nauczycieli tam, gdzie ich nie ma.
     Czy prawdziwy programista pisze w notatniku? Raczej wątpię, większość używa wygodniejszych środowisk. A już na pewno nie uwierzę, że ktoś stawiający pierwsze lub drugie kroki w programowaniu będzie bardziej cenił Vima niż jakiekolwiek przyjazne IDE.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?