SPIN

Grzegorz Orzełowski. Bez niedomówień. Żegna się i wyjaśnia

Aneta Borkowska poniedziałek, 25 lutego 2019, 17:20 Siedlce

Odwołany w piątek przez radę nadzorczą prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce spotkał się z dziennikarzami.

– Po 28 latach pracy w Siedlcach, pewien okres mojej kariery zawodowej w mieście się kończy. Od 22 lutego nie jestem już prezesem Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. To był najwspanialszy okres mojej pracy, czuliśmy moc działania. Szanuję decyzję rady i prezydenta. Trzymam kciuki za nowego prezesa – powiedział podczas konferencji prasowej Grzegorz Orzełowski.

Były prezes odniósł się do słów jakie padły dzisiaj pod adresem jego i spółki. Jako powód odwołania podano m.in. to, że przy prawie 6,8 mln zł straty pracownikom przyznawano nagrody i premie.

Premie dla pracowników.20-procentową premię, uznaniową dostawali wszyscy pracownicy ARMS. Tak było też przy poprzednich władzach. – Kilkunastu z nich jest na najniższych krajowych, a pracujemy 7 dni w tygodniu. Pracownicy ARMS zarabiają najmniej w porównaniu do innych spółek – wyliczał.

Nagrody. – W Agencji nie ma pieniędzy stażowych, „trzynastki”, więc te nagrody służyły docenieniu za 12 miesięcy pracy. Uzyskaliśmy dwa razy dofinansowanie z ministerstwa sportu – wyliczał były prezes.

Ryczałty samochodowe dla 14 osób Grzegorz Orzełowski tłumaczył tym, że auta spółki są już w złym stanie i często się psują, a ARMS zarządza 4 obiektami. Ryczałty w kwocie 200 zł prezes zastał po przednich władzach spółki.

Były prezes podkreślił, że sam nie dostawał premii, nagród ani nie korzystał z ryczałtu na samochód.

Grzegorz Orzełowski dodał, że w kwocie prawie 6 mln 760 tysięcy straty prawie 5,5 miliona to kwoty, na które nie miał wpływu (amortyzacja i podatek od nieruchomości). Większa strata w 2018 (w odniesieniu do 2017) wynikała z tego, że w ubiegłym roku podniesiono najniższe wynagrodzenie.

Orzełowski odniósł się też do zasadności utworzenia stanowiska dyrektora ds. inwestycji.

– W ubiegłym roku ówczesny prezydent Wojciech Kudelski zaproponował, aby w Agencji powstało stanowisko dyrektora ds. inwestycji. Ono powstało. Prezydent zaproponował osobę, która jego zdaniem sprawdzi się w tej materii. Tak się stało. Wśród kompetencji dyrektora było pozyskiwanie inwestorów, szukanie oszczędności i analiza umów – powiedział.

Były prezes dodał, że w najbliższym czasie ARMS stanie przed perspektywą budowy stadionu lekkoatletycznego.

Agencja Rozwoju Miasta Siedlce nie ma żadnych niespłaconych zobowiązań wobec pracowników czy kontrahentów. W tej chwili na koncie spółki jest blisko milion złotych.

19 komentarzy

 1. Roman. dodano 2 lata temu

  Czy się stoi czy się leży, premia się należy…

  • Ja dodano 2 lata temu

   Prosze tak nie cwaniakowac! I pracowac za 1600 zl bez tej KOLOSALNEJ premii o ktorej to juz legendy kraza ! Z premia nawet 2000 tys nie bylo! Na te czasy to poprostu smiech!!!!

  • ela dodano 2 lata temu

   Miały być rozliczenia – a co to jest jakieś mierne insynuacje – premie , błagam niech pokażą w innych spółkach jakie są wynagrodzenia i premie…. to się mieszkańcy zdziwią …. a Prezydent jak się dowie, że zarabiają więcej niż on …oj ….

 2. wesoły romek dodano 2 lata temu

  Tak jak w radzie miasta pseudo radny

 3. pamietamy dodano 2 lata temu

  a czy pracowincy ARMS będą mogli myć teraz samochody ? czy będzie mysjnia ARMS przy prosa 6 ?

 4. Barbara 123 dodano 2 lata temu

  Jestem w szoku. Coś się dzieje skoro Pan Orzełowski tak luźno mówi o tym że kudelski przyszedł i kazał zatrudnić kolesia na wymyślony dla niego stanowisku. Tak wygląda patologiczna wladza

  • ilo dodano 2 lata temu

   kazał zatrudnić na dane stanowisko ale to sitnik mówił o konkursach i kompetencjach a jakie doświadczenie i sukcesy ma obecny prezes ?

 5. piotr dodano 2 lata temu

  ukarać (…) za rozrzutnosć , i wyprowadzanie miejskich pieniędzy na nagrody ,, a tyle ulic nie ma jeszcze oswietlenia czy nawierzchni , park jest do rewitalizacji, smieci podniesli bo brakuje a te dranie straty mają i jeszcze premie sobie przyznawali , do prokuratu wniosek trzeba złozyć i ukarać (…) siedleckich pieniedzy spolecznych

 6. konkurent dodano 2 lata temu

  Niestety, prezydent działa bezmyślnie i bez sekundy refleksji. Zwolni każdego, byle tylko zrobić miejsce dla swoich wiernych przybocznych. Mimo że nie lubię PIS-u, to obiektywnie należy stwierdzić, że Orzełowski był najlepszym prezesem ARMS. Nowy nie wie nawet za co się bierze, ale stanowisko kusi

 7. ogon dodano 2 lata temu

  Ani PiS wywalając ludzi ani Pan jak mu tam .. nowy Bezpartyjny nie mają klasy. Nie ma potrzeby tłumaczyć zmiana koncepcji i zmiana ludzi i tyle !!! Brakuje zwyczajnej rozmowy prosto w oczy – tak rozstaje się profesjonalnie z pracownikami . Ale gdzie tu mowa …. Popatrzcie na Lublin . Kiedy będziemy mieli takiego Gospodarza ….kiedy ….

 8. zmiany, zmiany.... dodano 2 lata temu

  To przykra informacja, szczególnie dla mieszkańców, z którą trzeba się pogodzić. Różnie bywa na kierowniczych „stołkach”, tu jednak mieliśmy przykład właściwego człowieka na właściwym miejscu. Pan Orzełowski to człowiek z pasją, kreatywny i rozsądny. Jeśli jego powrót nie jest możliwy to życzę mu wielu sukcesów i tego by polityka nie ingerowała w działalność sportową i kulturalną.
  Tym, którzy mają zastrzeżenia co do premi. Polecam popracować rok lub dwa w kulturze, przy planowaniu, organizacji i promocji wydarzeń. Najłatwiej oceniać na podstawie wyobrażeń i domysłów….
  pozdrawiam

 9. dr.religa dodano 2 lata temu

  niech go piekło pochłonie ..za te wyprowadzone w premiach i zmarnowane pieniadze ….tyle rzeczy jest w tym miescie do wykonania a ten premie przyznawał za brak efektów pracy … no tylko prokuratura i zarzuty dla orzełowskiego

  • dupablada dodano 2 lata temu

   zapewne kATOLIK, bo tak pięknie i ciepło piszesz o piekle.

 10. Ela dodano 2 lata temu

  I co dalej? Podwyżka cen biletów w parku wodnym? Bo to jedyna ostatnio metoda pana prezydenta na łatanie strat!

  • co? dodano 2 lata temu

   Co Prezydent ma do cen biletów?
   Co ma do ilości deszczu spadającego w mieście.
   Nic też nie ma do twojej wiedzy.

 11. Uwaga dodano 2 lata temu

  A kogo tak chronią, ze nie podają nazwiska z-cy byłego prezesa RrmS ? Nagrody, premie, bo im się należały. Wstyd.

 12. Franek dodano 2 lata temu

  To jak to jest .na rozrabiać mozna nabrać i sobie odejść a gdzie prokuratura posadzić (…) do pierdla z nim

 13. Melon dodano 2 lata temu

  a kim jest ten słynny dyrektora ds. inwestycji. ??

 14. Siedlczanin 3 dodano 2 lata temu

  Wstyd i żenada. Bo się należą.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?