SPIN

Duże podwyżki w STBS

Aneta Borkowska wtorek, 12 listopada 2019, 09:38 Siedlce

Absurd – tak siedlczanie komentują wysokie podwyżki czynszu w lokalach Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na jednym mieszkaniu to średnio 100 złotych więcej miesięcznie.

Zmiany będą obowiązywać od lutego. – Nie mogłam w to uwierzyć – Do tej pory co dwa lata podnoszono nam czynsz za metr o 35 groszy! Teraz o 2 złote. To ponad 100 złotych na mieszkaniu – mówi najemczyni lokalu na osiedlu Romanówka.

Najemcy lokali są zdziwieni. Piszą pisma do prezesa miejskiej spółki. Opór jest tak duży, że dzisiaj odbędzie się spotkanie w siedzibie STBS-u.

Tymczasem prezes Towarzystwa wysokie podwyżki tłumaczy w różny sposób.

– Dotychczas podwyżki czynszów były przyjmowane troszkę „z sufitu” procentowo. To około 5 procent. Przeliczyliśmy dochody i rozchody każdego bloku i uzyskaliśmy rzeczywiste koszty związane z kredytem i eksploatacją. To się nie bilansowało, a my dopłacać do tego nie możemy. Fikcją, która była latami, był odpis na fundusz remontowy. To było 20 groszy za metr kwadratowy. My przyjęliśmy 60 groszy – tłumaczy prezes Adam Zawadzki.

Nie wiadomo jednak czy w ciągu kolejnych 2 lat czynsz znowu nie będzie podniesiony. Prezes twierdzi, że spółka przyjęła 5-procentowy zapas, ale w planach jest podwyżka płacy minimalnej, rosną ceny materiałów budowlanych a STBS chce budować kolejne bloki przy Gospodarczej.

17 komentarzy

 1. anna dodano 3 lata temu

  a niańczyć was mają ? teraz wy swoim czynszem wspomagajcie innych

  • Wow dodano 3 lata temu

   A niby kto teraz nas wspomaga, że my musimy innych?

   • Kierowca dodano 3 lata temu

    Wszyscy pracujący.

    • Mieszkaniec STBS dodano 3 lata temu

     Aby komentować to się trochę doszkolić trzeba. Za mieszkania STBS płacą tylko mieszkańcy stbs, nikt do nich nie dokłada. Chyba się Wam powaliło z komunalnymi, które buduje miasto. Budowę bloków w stbs spłacają mieszkańcy w czynszach, miasto nie dopłaca, inni nie dopłacają. Dlatego czynsze są wyższe niż u deweloperów, jednak taka podwyżka to moim zdaniem próba właśnie załatania dziury w budżecie poprzez dywidendę oraz ewentualne pokrycie niepłaconego czynszu w komunalnych.

     • @Mieszkaniec STBS dodano 3 lata temu

      A to, że TBS korzysta z PREFERENCYJNYCH kredytów (dotowanych przez państwo) to szanowny mieszkanie nie wie. Kredyt na preferencyjnych warunkach i częściowe jego umorzenia przez BGK to jest właśnie dopłata do czynszu i mieszkania szanownego mieszkańca.

  • Danuta. dodano 3 lata temu

   Mieszkania dla średniozamożnych – to jakaś kpina! Podwyżki wynagrodzeń przerośniętej administracji mają finansować mieszkańcy?! 140 zł wzrasta czynsz przy ul Gospodarczej dla niespełna 60m2 na III piętrze. Czynsz ponad 1000 zł… Toż to groteska jakaś żeby nie powiedzieć hańba…

 2. Mieszkanka tbs dodano 3 lata temu

  To jest poprostu chore!! Na ul.Gospodarczej podwyżka o 2.55 zl z metra…U nas najwięcej..
  Niby kredyt spłacamy w czynszu a jakoś tego nie widać.Mieszkania dla średniozamożnych..Poprostu kpina!

 3. Mieszkaniec STBS dodano 3 lata temu

  Ta fikcja o której mówi prezes czyli 5% podwyżki dawała STBSowi i tak ponad 1 milion złotych zysku rocznie. Pan prezes nie rozumie idei TBSów, to nie są komercyjne mieszkania na wynajem a mieszkania dla średniozamożnych ludzi. STBS to spółka o charakterze komunalnym właścicielem jest miasto a nie prywatny deweloper. Dlatego czynsze powinny być dostosowane do zamożności tej grupy mieszkańców. Prezes łupi lokatorów lepiej niż prywaciarze. Chyba coś mu się pomyliło, bo to nie jest prywatna firma a wszystkiego wzrostem cen nie da sie wytłumaczyć, bo jakie ceny wzrosły o 20-30% aby o tyle podnosić czynsze. Prezes chce mieć 5 milionów zysku? Kosztem ludzi? A tak naprawdę to Prezydent nie Prezes zatwierdził tę podwyżkę, bo w pismach do mieszkańców jest napisane "Zgromadzenie Wspólników" a to oznacza Prezydent.

 4. Starowiejska dodano 3 lata temu

  W bloku na Starowiejskiej podwyżka o 3,2zł z metra, więc panie prezez, nie pitol pan że największa podwyżka to 2zł z kawałkiem. Należysz pan do partii "stowarzyszenie mieszk. bezpartyjnych siedlec"? Bo wygląda na to, że to Andrzejek Ekonom maczał w tym palce, a pan to tylko pionek jest, który nieudolnie sprzedaje jego propagandę.

 5. olo dodano 3 lata temu

  a czy jest przymus mieszkania w S
  TBS ? jak się nie podoba jest za drogo to można na wolnym rynku kupić u skorupki lub u strusa

  • Mieszkanka tbs dodano 3 lata temu

   Tobie pewnie rodzice dali na wklad własny albo miałeś możliwość uzbierać te min 10% wkladu wlasnego,więc nie pisz głupich komentarzy.
   Gdyby mnie było stać to kupilabym nawet u Cichego.

 6. Marcin dodano 3 lata temu

  Na Starowiejskiej podwyżka z 8,10 na 11,30! Jak tak można??? Ponad 30% jednorazowo! Blisko 1000zł za 50pare metrów- paranoja. Kto przy takiej podwyżce zauważy wzrost płacy minimalnej? A gdzie jeszcze podwyżki energii , żywności.. To miały być mieszkania dla tych których nie stać na kupno własnościowego. Czynsze w tbs-ie zawsze były wyższe ale 30% podwyżka to cios poniżej pasa.

 7. obserwator II dodano 3 lata temu

  Fundusz remontowy 20gr za m2 śmiechu warte i parodia,60 gr za m2 dalej kpina i parodia a utrzymanie,sprzątanie i inne czynnośi to będą wykonywana za darmo lub za bóg zapłać,minęły czasy,że partia dokładała aby było cicho a w demokracji i "kapitaliżmie"trzeba płacić jak się chce mieszkaćW dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo,dla krzykaczy mam propozycję i dowiedzcie się ile płacą na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowe-na pewno nie 20 czy 60 gr bo by się sami nie utrzymali.

 8. Hmmm dodano 3 lata temu

  ceny są ustalane w oparciu o rosnące koszta, nie ma przymusu mieszkania w TBS

 9. Wojtus dodano 3 lata temu

  Bzdury. Dziury łatają naszym kosztem kolezki od stolika. Do tej pory było dobrze raptem teraz są długi. Weź nie p…….. l.

  • Walenty dodano 3 lata temu

   Pewnie,że łatają.Miasto obecny prezydent oddłuża-ale niech to nie będzie kosztem mieszkańców! po zmianie prezydenta ja nie widzę żadnych plusów..

 10. Pawel dodano 3 lata temu

  Oczywiscie , ze lataja dziury.Czy Wy jestescie naprawde naiwni? Kazdy samorzad jak i rzad robia z Wami co chca.Jedyne co Wam zostaje to: wyjechac albo dalej narzekac przy kazdej okazji przy rodzinnym spotkaniu.Ot i cala filozofia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?