SPIN

Dyskusja na temat SKPR aktualizacja

Aneta Borkowska środa, 27 maja 2020, 12:09 Siedlce

Na sesji trwa dyskusja nad Samorządową Kartą Praw Rodzin, którą przygotował Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

sesja rady miasta / zrzut ekranu

Projekt złożył 55-osobowy komitet. Zebrano ponad 1500 podpisów. Stowarzyszenie znane jest ze swojej walki z „ideologią gender”, „ideologią LGBT” czy „demoralizującą edukacją seksualną”.

Projektodawca: żadna społeczność nie może rozwijać się bez udziału rodzin. Dochodzi do tego, że w wolnej Polsce musimy bronić nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety. Jeśli dziecko jest chowane w normalnej rodzinie to czerpie normalne wzorce rodzinne.

Maciej Drabio: Sprzeciwiam się dyskryminacji rodzin niepełnych, uważam, że należy im się szacunek i wsparcie.

Mariusz Dobijański: Intencją tego dokumentu wskazuje, że celem jego jest ochrona rodziny. W Siedlcach nie ma i nie było żadnych działań, które deprecjonowano rodzinę jako komórkę społeczną. W moim przekonaniu państwo projektodawcy bardzo swobodnie interpretują przepisy Konstytucji RP. Według encykliki Jana Pawła II każdy byt ludzki ma godność. Każdy byt ludzki. Gdyby ten dokument w jakikolwiek sposób nie deprecjonował osób, które dokonały innych wyborów, niż te opisywane przez państwa, może bym się zastanowił nad zapisami w tej Karcie.

Iwona Orzełowska: Nie mogę głosować za dokumentami, które w najmniejszy sposób mogą prowadzić do jakiejkolwiek dyskryminacji i krzywdzeniu inny ludzi. Nie mogę zagłosować za tą uchwałą, bo jest niezgodna z nauczaniem kościoła katolickiego. Nie ma powodu do uchwalania dodatkowych dokumentów.

Teresa Sikorska: Jak można niszczyć rodzinę? Słyszałam głosy rodzin, które mówiły o tym, że wprowadza się edukację seksualną. Drogie rodziny nie traćcie wiary.

Roman Ignaciuk: Nie spotkałem się z sytuacją żeby w którejkolwiek szkole odrzucana była wartość jaką jest rodzina. Biorąc pod uwagę wszystko to co padło z ust Macieja Drabio, Mariusza Dobijańskiego i Iwony Orzełowskiej będę głosować przeciw przyjęciu tego dokumentu.

Robert Chojecki: Nie ulegnę presji i zastraszaniu jakie jest na mnie wywierane przez wielu ludzi. – Dla mnie hasło Bóg Honor Ojczyzna i właśnie rodzina są dla mnie kręgosłupem i fundamentem tożsamości narodowej Polaków – powiedział.

Aktualizacja:

Radni, po niemal dwugodzinnej dyskusji, ostatecznie odrzucili przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin. 11 radnych było przeciw, 10 za, jedna osoba się wstrzymała.

Za przyjęciem SKPR: Janusz Cabaj, Robert Chojecki, Robert Gryczka, Grzegorz Chwedoruk, Maciej Nowak, Teresa Sikorska, Grzegorz Staręga, Marta Sosnowska, Henryk Niedziółka, Jerzy Myszkowski.

Przeciw przyjęciu SKPR: Maciej Drabio, Mariusz Dobijański, Krzysztof Chaberski, Iwona Orzełowska, Hanna Skup, Sebastian Hunder, Roman Ignaciuk, Andrzej Koc, Tomasz Araszkiewicz, Piotr Karaś, Monika Polak.

Od głosu wstrzymała się Marlena Puzia.

3 komentarze

  1. Moniczka dodano 2 lata temu

    Oglądałam sesję i kiedy pani Orzełowska zabrała głos to się wystraszyłam, a na koniec pierwszy raz biłam jej brawo. Komentarz na koniec o tym, że najwięcej o rodzinie mówią Ci co nie powinni zabierać głosu – bezbłędny. Wiadomo o co kaman. Gratuluję Pani Iwonko. Wykazała się Pani refleksem. SUPER !!!!!!

  2. Jan dodano 2 lata temu

    Poraz pierwszy dziękuję Orzyłowskim przepraszam .

  3. Brawo dodano 2 lata temu

    Pani Orzełowska.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?