SPIN

Nie będzie emisji obligacji. Radni przeciw

redakcja wtorek, 29 września 2020, 12:12 Siedlce

Ponad godzinę trwała dyskusja dot. emisji obligacji komunalnych w wysokości 10 mln zł w dwóch transzach po 5 mln. Ich wykup zaplanowano na lata 2036 i 2037. Radni opozycji byli przeciwni. Za zagłosowało 5 osób, 16 było przeciw.

Sesja miejska. Radny Maciej Nowak prezentuje nagrania

Radny Mariusz Dobijański stwierdził, że proponowana kwota jest zbyt wysoka, a na dowód podał to, że samorząd niemal idealnie wykonał budżet za pierwsze półrocze. Dodał, że 10 mln to, jego zdaniem, obligacje, na emisję których nie zgodzili się radni w czerwcu.

Skarbnik miasta Kazimierz Paryła tłumaczył, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego, bo pieniędzy zabraknie na planowane wydatki miasta. Planowana emisja obligacji miałaby zapewnić funkcjonowanie oświaty.

Radny Maciej Nowak podczas dyskusji przedstawił archiwalne materiały, na których radny Andrzej Sitnik krytykował prezydenta Wojciecha Kudelskiego za emisję obligacji i zaciągnie kredytów.

Aktualizacja – Po godzinnej przerwie zaproponowano zmiany w dochodach budżetowych na ten rok. Ponieważ radni nie wyrazili zgody na emisję obligacji – trzeba było brakujące 10 mln zarezerwować z innych źródeł. 5 mln ma pochodzić z dywidendy ze spółek miejskich (PEC na koniec września wykazał 10 mln dochodu netto) oraz ponad 4,5 mln z planowanych wydatków na wykup nieruchomości.

Radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie – 10 radnych było za taką decyzją, 12 przeciw.

5 komentarzy

 1. kom dodano 2 lata temu

  A czy są nagrania jak radni PIS głosują za obligacjami w latach wcześniejszych??

  • pis dodano 2 lata temu

   oczywiście tylko trzeba poprosić biuro rady o udostępnienie, podobnie jak protokóły z sesji

 2. Panie Nowak dodano 2 lata temu

  Niech pan przedstawi jak głosował Pan przez okres bycia radnym za Kudelskiego???? A teraz wiemy jak. Tylko że odwaga pana teraz jest warta mniej niż zero. Trzeba było poprzednio??????

 3. szacherka? dodano 2 lata temu

  Punkt widzenia radnych w poprzednich kadencjach jest na stronie urzędu w zakładce BIP – Rada Miasta – Sesje – protokoły z sesji Rady Miasta.
  Ciekawa lektura, pokazuje jak wraz ze zmianą stołka zmienia się punkt widzenia.

 4. wierny dodano 2 lata temu

  kombinuj Andrzejku. może kawałek tu a może kawałek tam zaoszczędzisz i się uzbiera 10 baniek

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?