SPIN

Kolejny cmentarz musi powstać jak najszybciej

redakcja niedziela, 29 listopada 2020, 21:42 Siedlce

Siedlce przymierzają się do utworzenia kolejnego cmentarza komunalnego. Miałby on powstać w rejonie ulic Grabianowskiej i Zielnej. Prezydent chce ruszyć z wykupem terenu w przyszłym roku.

W Siedlcach musi powstać kolejny cmentarz

– To pilna potrzeba, bo miejsca na kolejne pochówki na cmentarzu janowskim jest coraz mniej, także w związku z trwającą epidemią, a na centralnym w zasadzie już nie ma – mówi prezydent Siedlec Andrzej Sitniki i dodaje, że analizy sprzed dwóch lat już wskazywały na duże obłożenie obu miejsc.

Prezydent Siedlec przekonuje, że nie ma na co czekać, bo przygotowanie nowego cmentarza potrwa kilka lat.

Budowę nekropolii w rejonie ulic Grabianowskiej i Zielnej uwzględnia, przyjęty w 2014 roku, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. – Minimalna wysokość ogrodzenia terenu cmentarza ma wynosić 1,5 metra. Przyjęty przez radnych plan zakłada powstanie „zabudowy związanej z funkcjonowaniem cmentarza, w szczególności: domu pogrzebowego, kostnicy, kaplicy, obiektów administracji cmentarza z wbudowanymi usługami, budynków gospodarczych”czytamy w dokumencie.

Miejscowy plan zagospodarowania z 2014 roku

Pod budowę cmentarza zaplanowano prawie 11 ha z czego miasto jest właścicielem około 2. Resztę działek samorząd będzie próbował nabyć w drodze negocjacji.

– Jeśli te nie przyniosą satysfakcjonującego rezultatu, z uwagi na cel publiczny, będziemy mogli skorzystać z procedury wywłaszczania nieruchomości – tłumaczy naczelnik wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami Wojciech Piesio.

Pieniądze na wykup potrzebnego terenu miałyby pochodzić ze sprzedaży ponad hektarowej działki przy ul. Warszawskiej. Przetarg odbył się 19. listopada. Samorząd ma uzyskać za nią ponad 7,5 mln zł (finalizacja w styczniu lub grudniu).

2 komentarze

  1. SIEDLCZANKA dodano 11 miesięcy temu

    Na teranie miast nie powinno tworzyć się nowych cmentarzy. Przecież jest dużo wolnych terenów zaraz za miastem, np rejon obwodnicy[ do dalszego rozwijania cmentarza]. Należy pomysł z dotychczasową lokalizacją cmentarza szybko zweryfikować. Będzie tanio, higienicznie i perspektywicznie. Pomysł z wciskaniem cmentarza przy Grabianowskiej i Zielnej niszczy piękne miejsca spacerowe dla Siedlczan i naraża nas na kolejne epidemie. nawet ujęcie wody dla Siedlec znajduje się na SEKULE [czyli tuż przy planowanym cmentarzu], a rury wodociągowe poprowadzone są również przez dany teren. Czy to jest higieniczne? Poza tym, teren jest stosunkowo mały i nie będzie perspektyw na poszerzanie cmentarza. Temat naprawdę trzeba jeszcze gruntownie przemyśleć. Pozdrawiam SIEDLCZAN I GOŚCI. Trzymajcie się zdrowo: mieszkanka

  2. J dodano 10 miesięcy temu

    Jaki komunalny szybko miasto odda w dzierżawę klechom aci będą doić kasę,amiasto się zadłuży rozumu. Amen na

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?