SPIN

Jacek zejdzie na ziemię

Aneta Borkowska czwartek, 10 czerwca 2021, 07:44 Siedlce

Jacek, czyli Atlas dźwigający kulę ziemską, który zwieńcza budynek Muzeum Regionalnego zejdzie na ziemię. To w związku z remontem drewnianej wieży do którego przymierza się placówka.

W ten sposób ważąca ponad pół tony rzeźba będzie dostępna dla mieszkańców. Nie jest ona zabytkiem, a więc będzie można ją dotknąć czy zrobić sobie z Jackiem pamiątkowe zdjęcie.

– Po zdjęciu będziemy mogli z bliska zapoznać się z jego stanem i z udziałem konserwatora zaplanujemy jakieś zabiegi czyszczące czy naprawcze – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor placówki. – Warto tu przypomnieć, że figura już od ponad 20 lat stoi na wieży – dodaje.

Legenda głosi, że pierwowzorem Jacka był niezwykle silny kowal, który jedną ręką podniósł karetę, w której podróżowała ówczesna właścicielka Siedlec – księżna Aleksandra Ogińska. Ta, aby uczcić pamięć o młodzieńcu kazała wykuć jego podobiznę i zwieńczyć nią wieżę ratusza. Ostatni raz posąg dotknął ziemi 31 stycznia 2000, gdy w trakcie wichury spadł z wieży.

2 komentarze

  1. Okazja! dodano 1 rok temu

    Podobno przyjezdni, aby stać się pełnoprawnymi siedlczanami, muszą pocałować Jacka w du…

  2. obserwator II. dodano 1 rok temu

    Stoi Jacek na swoim miejscu od ponad 20 lat czyli te 20 lat rozumiem ale to ponad to chyba będzie drugie 20 lat lub trochę więcej jak dobrze pamiętam.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?