SPIN

Szpital wzbogaca się o oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym

Aneta Borkowska środa, 14 lipca 2021, 14:50 Siedlce

Więcej łózek dla pacjentów, komfortowe pokoje i nowy sprzęt to tylko kilka udogodnień w zmodernizowanym oddziale neurologicznym z pododdziałem udarowym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. Oddział został rozbudowany dzięki ok. 11,5 mln zł dotacji z budżetu województwa.

– Otwarty właśnie oddział to znaczna inwestycja i duża zmiana w siedleckim szpitalu. Okres pandemii uświadomił nam, jak ważną i wartą wsparcia finansowego jest służba zdrowia – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. – Musimy rozwijać i podnosić poziom usług medycznych systematycznie, nie tylko w czasie najwyższej konieczności. Inwestycje w siedleckim szpitalu są właśnie przykładem kompleksowego podejścia do służby zdrowia na Mazowszu – dodaje.

To kolejna inwestycja szpitala w Siedlcach. W ostatnich latach otwarto tu m.in. nowoczesny oddział ortopedyczno-urazowy. Systematycznie modernizowany jest także podległy placówce szpital w Rudce, gdzie mieści się m.in. poradnia chorób płuc i kardiologiczna.

Przez rok zmodernizowano pomieszczenia oddziału oraz zaadaptowano sale oddziału chorób wewnętrznych, który został przeniesiony do innej lokalizacji. Pozwoliło to zwiększyć powierzchnię neurologii o 622.57 m2 oraz umożliwiło zorganizować funkcjonalną część szpitala realizującą kompleksowe świadczenia z zakresu neurologii. W celu jak najmniejszej dezorganizacji prace przebiegały dwuetapowo. Oddział został podzielony na dwie strefy. Na czas wykonywania prac modernizacyjnych w części pierwszej, łóżka zostały przeniesione na VI piętro. Po zakończeniu prac i oddaniu pierwszej strefy do użytku, front robót został przeniesiony do strefy drugiej.

– Mimo ciężkiej sytuacji covidowej udało się zakończyć kolejną, dużą inwestycję w naszym szpitalu. Oddajemy dziś do użytku pacjentów kolejny oddział, gdzie w bardziej komfortowych warunkach będą leczeni za pomocą nowoczesnej aparatury – mówi prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki.

W ramach modernizacji zmieniono układ pomieszczeń, dostosowując je do aktualnych przepisów higieniczno- sanitarnych. Zlikwidowano część zbiorowych (dostępnych z korytarza) toalet dla pacjentów i zastąpiono je łazienkami przy salach łóżkowych. Z pomieszczeń oddziału wydzielono izolatki dla pacjentów z obniżoną odpornością. Zmodernizowany oddział został wyposażony w wentylację mechaniczną pozwalającą na właściwą wymianę powietrza w salach oraz utrzymanie optymalnej temperatury.

Łącznie uzyskano przestrzeń dla 59 łóżek na oddziale neurologicznym z pododdziałem udarowym w tym: 27 łóżek w oddziale neurologicznym oraz dodatkowo 6 łóżek intensywnego nadzoru; 26 łóżek w pododdziale udarowym: w tym 12 łóżek wczesnej rehabilitacji udarowej i 4 łóżka intensywnego nadzoru udaru mózgu. Dotychczasowe, wyeksploatowane wyposażenie oddziału, zostało zastąpione nowym. Wymieniono m.in. łóżka szpitalne, meble w salach łóżkowych, gabinetach zabiegowych i pomieszczeniach dla personelu. Oddział został także wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną, m.in. centrale intensywnego nadzoru, aparat EEG i EMG, aparat USG, defibrylator, kardiomonitory.

Ośrodek pełną parą ruszy za dwa-trzy miesiące.

źródło i foto: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?