SPIN

To Ty decydujesz co powstanie w Twojej okolicy!

Aneta Borkowska środa, 22 czerwca 2022, 06:08 Aktualnie, Siedlce

Ostatni tydzień na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu siedleckiego i oddaj swój głos. Warsztaty ekologiczne, biesiada, zakup karetki czy renowacja terenów zielonych to tylko część z 17 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tym regionie. Głosowanie trwa tylko do 30 czerwca br.

W puli aż 174 projekty

Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 17 z regionu siedleckiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Jak zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska (klub PSL), wybór jest duży. – Zapraszamy do zapoznania się z projektami. Są to inicjatywy, które odpowiadają na potrzeby naszych mieszkańców. Aby je zrealizować, wystarczy oddać głos, do czego wszystkich mocno zachęcam.

17 projektów z regionu siedleckiego

W regionie siedleckim pozytywną ocenę otrzymało 17 projektów. Ich wartość to w sumie blisko 3,1 mln zł. W puli projektu jest aż 25 mln zł. – To w rękach mieszkańców pozostaje decyzja, jak je wykorzystać – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc (klub KO). – Zachęcam mieszkańców do oddania swojego głosu. Przejrzyjmy zgłoszone projekty i wybierzmy te, które uważamy za ciekawe i potrzebne. Dzięki temu wspólnie zadecydujemy, co powstanie w naszym regionie.

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:
1. Warsztaty ekologiczne „Żyj w przyjaźni ze środowiskiem i przyrodą” (200 000 zł),
2. Rodzinny piknik sportowy z siatkówką w tle (70 000 zł),
3. „Rozbudowa Parku Kulturowo- Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie wraz z zagospodarowaniem historycznego terenu podzamcza na cele działalności kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej” (590 000 zł),
4. „Kurs samoobrony z pierwszą pomocą przedmedyczną” – warsztaty bezpieczeństwa (40 000 zł),
5. „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego (150 000 zł),
6. Biesiada z Mazowszem (200 000 zł),
7. Strefa edukacyjna dla kobiet w ciąży i po porodzie (200 000 zł),
8. Kuchnia Mazowsza a reszta świata (42 500 zł),
9. Wakacyjna Akademia Sportu (109 000 zł),
10. Dziennikarze lokalni – uczniom (75 400 zł),
11. MMA dla najmłodszych czyli Mazowiecka Mała Akademia (96 000 zł),
12. Wyjazdy na basen z nauką pływania (72 096 zł),
13. Jestem stąd – moja okolica (50 500 zł),
14. Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu siedleckiego (199 000 zł),
15. Zakup karetki bariatrycznej dla pogotowia regionu siedleckiego (750 000 zł),
16. Renowacja terenów zielonych wokół siedleckiego ratusza wraz z ich oświetleniem i automatycznym nawadnianiem (257 262 zł),
17. Mieszkańcy Gminy Sabnie zapoznają się z kulturą ludową Mazowsza (6 000 zł).

47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

– Trzymam kciuki za każdy projekt. Tutaj pełną inicjatywę przejmują mieszkańcy Mazowsza. Najpierw zgłaszają projekty, a potem decydują o tym, które z nich będą realizowane. Wykorzystajmy tę szansę i wybierzmy jeden projekt podregionalny i jeden ogólnowojewódzki i oddajmy swój głos – zachęca radny województwa mazowieckiego, Mirosław Augustyniak (klub PSL).

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.