SPIN

UPH stworzy Centrum Symulacji Medycznej. Collegium swoje rozbudowuje

Aneta Borkowska czwartek, 21 maja 2020, 11:27 Siedlce

Ponad 5 milionów złotych ze środków unijnych dostaną dwie siedleckie uczelnie na utworzenie Centrów Symulacji Medycznej. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny będzie kształcił pielęgniarki, a Collegium Mazovia położne.

Od lewej: rektor UPH Tamara Zacharuk, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, kanclerz CM Mariusz Szabłowski

Umowy z przedstawicielem ministerstwa zdrowia podpisano dzisiaj. Centra to nic innego jak szpitale „na niby”. W salach tzw. wysokiej wierności znajduje się szpitalny sprzęt i wysokiej klasy manekiny, które pełnią funkcję pacjentów. Mogą mieć drgawki, duszności i zawały serca. Mogą też rodzić i umierać.

Z 21 umów jakie MZ podpisze w tym roku, dwie są w Siedlcach. Uczelnie podzieliły się pieniędzmi niemal po równo. Obie dostaną ok. 2,5 mln zł.

– Centra wpłyną na podniesienie jakości kształcenia pielęgniarek i położnych, a placówkom medycznym zapewnią lepiej wykwalifikowaną kadrę – tłumaczy wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Rektor UPH Tamara Zacharuk podpisuje umowę

Studenci UPH na kierunku pielęgniarstwo na fantomach będą uczyć się wkłuć, podawania leków, opatrywania ran i monitorowania funkcji życiowych. Studenci Collegium Mazovia na kierunku położnictwo będą uczyć się odbierania porodów. Także w sytuacjach zagrażających życiu, bo nowoczesne fantomy mogą dostawać np. obfitego krwotoku.

– Dzięki ćwiczeniu różnych scenariuszy, studenci nauczą się szybkiego reagowania bez obawy o ludzkie życie. Będzie można popełniać błędy i je naprawiać – tłumaczy dziekan UPH Jakub Radziszewski.

UOK „Limes”. Tu powstanie Centrum Symulacji Medycznej UPH

Centrum Symulacji Medycznej powstanie w budynku po Uczelnianym Ośrodku Kultury „Limes”.

– Projekt musimy zakończyć w 2022 roku, ale liczymy, że jeszcze tej jesieni zaczniemy dostosowywać budynek i ruszymy z zakupem sprzętu – mówi rektor UPH Tamara Zacharuk. – To kolejne działanie na drodze do utworzenia kierunku medycznego na naszej uczelni – dodaje.

Projekt zrealizowany zostanie w partnerstwie ze szpitalem miejskim. W jego ramach, przeszkoleni zostaną też wykładowcy i informatycy.

Dla Collegium Mazovia, Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku położnictwo, to uzupełnienie szerokiej oferty. Uczelnia od ubiegłego roku korzysta z takiego dla pielęgniarek.

Kanclerz CM Mariusz Szabłowski podpisuje umowę

– Studenci bardzo sobie cenią takie nowoczesne warunki nauki, a także komfort psychiczny jaki dają im sale wysokiej wierności – przyznaje kanclerz CM Mariusz Szabłowski.

W znajdującym się na drugim piętrze kompleksie jest 6 sal – niskiej, pośredniej i wysokiej wierności, 2 sale do ćwiczenia umiejętności technicznych i sala egzaminacyjna. Jest to jedno z największych, pod względem wielkości, Centrum w kraju. Nowo powstałe będzie spójne z już istniejącym.

O Centrum w Collegium Mazovia SPIN pisał tutaj: W Collegium Mazovia działa już Centrum Symulacji Medycznej

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?